• 0 (342) 360 96 00

 soru-isareti2

Kanal tedavisi, dişin içerisindeki sinir ve damarlardan oluşan yumuşak dokunun kendini onaramayacak derecede hasar görmesi sonucu hastalıklı dokunun çıkarılıp yerine kök kanalı dolgu maddeleriyle doldurulması işlemidir. Genellikle buna derin çürükler neden olur. Derin çürüklerdeki bakteriler dişin sinir damar paketinin iltihaplanmasına yol açar. Bu iltihap dişlerde ağrıya neden olur. İlk zamanlarda sıcak ve soğuğa hassasiyet vardır ve etken ortadan kalkınca geçer, bu aşamada tedavi edilirse diş kanal tedavisine gerek kalmadan çürüğün temizlenip dişin restore edilmesiyle tedavi tamamlanır.

 dikkat

 

Diş çürüğü başladığında mine, dentin ve/veya sement tabakası mikroorganizmalar tarafından istila edilmeye başlandığında çürük de bu sayılan tabakalar arasında ilerlemeye başlar. Bu aşamalarda mikroorganizmalar yavaş yavaş  tüm diş dokularına yayılmaya çalışır. Pulpa adını verdiğimiz diş özü, aslında pek çok savunma sistemine sahiptir. Mikroorganizmalar toksinlerini pulpaya ulaştırmaya başladığında, dişimizde de buna paralel olarak hassasiyet algılamaya başlarız. Aslında bu hassasiyetler soğuk, sıcak, ekşi, tatlı vb uyaranlara karşı pulpanın verdiği bir reaksiyondur. Reaksiyonlar bazen o kadar şiddetli olur ki ilgili dişe sadece dolgu değil aynı zamanda endodontik tedavi (kanal tedavisi) yapmamız da gerekebilir.

 biz-kimleriz1[1]

 

Endodonti Anabilim Dalı;
1 Doçent, 1 Dr. Öğr. Üyesi,6 Araştırma Görevlisi ve 2 Diş Tabibi olmak üzere 12 akademik personeli  bünyesinde  barındırmaktadır.


 

Doç. Dr. Uğur AYDIN (Anabilim Dalı Başkanı)

Dr. Öğr. Üye. Fatma TUNÇ

Arş. Gör. ZeynelAbidin ŞİMŞEKYILMAZ

Arş. Gör. Nadire Pınar KANDEMİR

Arş. Gör. Okan MERCAN

Arş. Gör. Reyhan Ece YALÇINKAYA

Arş. Gör. İlyas KARBEN

Arş. Gör. Betül Banu ECEVİT

Dt. Bilal TURHAN

Dt. Melih ÖZDEMİR

   

SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU CEVAP